Cukorbetegek természetes segítői
A cukorbetegség népbetegség
A kiegyensúlyozott étrend és a testmozgás cukorbetegségben szenvedők esetében alap terápia. A mai rohanó világban azonban nagy kihívást jelent a megfelelő élelmiszerek kiválasztása. Az egyik fontos szempont az alacsony glikémiás indexű ételek, melyek pozitív hatással vannak a cukoranyagcserére.
Léteznek azonban olyan élelmiszerek és gyógynövények, amelyek különleges összetevőikkel szabályozzák az anyagcsere folyamatokat és segítenek a cukorbetegeknek.
A gombák az egészséges, kiegyensúlyozott étrend részei. Mivel elenyésző kalóriát tartalmaznak, alacsony a glikémiás indexük – ami azt jelenti, hogy nem emelik meg a vércukorszintet –, és kevés szénhidrát található bennük, jól illenek egy diabéteszes diétába.
Tudtad?
“A tintagomba szabályozza a vércukor szintjét diabétesz esetén
A gyapjas tintagomba (coprinus) Európában és Ázsiában egyaránt megterem. Fiatal változata ízletes, fogyasztható gomba, mihelyt azonban a kalap karimája felfelé hajlik és sötétre színeződik, többé nem ehető.
A távol-keleti orvoslás a tintagombát aranyér és székrekedés ellen használja. Ezen kívül szárított pora csökkenti a vércukorszintet. Hasonló tulajdonsággal rendelkezik a friss gomba is (100-200 g), termesztett és vadontermő változata egyaránt, de ez utóbbi erősebben. Tudományos vizsgálatok szerint por változata gátolhatja a rosszindulatú daganatok növekedését.
A gombák nem csodaszerek. Ugyanakkor számos olyan, tudományosan vizsgált hatóanyaguk van, amelyek kiegészítő terápiaként szóba jöhetnek többféle betegség esetén, illetve erősítő és stabilizáló hatásúak. Mindez elegendő ok arra, hogy a korábbinál gyakrabban főzzünk gombát.” *
A gombákat nem csak ételként, szárítva gyógyteaként is fogyaszthatjuk önállóan, vagy más gyógynövényekkel együtt!
Bio Gyapjas Tintagomba őrlemény
Íme a teljesség igénye nélkül a Cukorbetegeknek ajánlott legismertebb fűszer és gyógynövényeink:
- Fahéj
A fahéj az egész világon az egyik legkedveltebb fűszer. Ám nem csak különleges aromája miatt értékes, hanem az egészségre gyakorolt hatása miatt is. Amellett, hogy remek méregtelenítő és melegítő hírében áll, kutatások szerint a cukorbetegség esetén is érdemes fogyasztani, mivel csökkenti a vércukorszintet és javítja az inzulinérzékenységet.
- Gyermekláncfű
Sokan gyomnövényként tartják számon, ám ez a szapora virág valójában igen értékes gyógynövény, így kár irtani! Teaként és salátákhoz, sőt, szirupokhoz is kitűnő választás, így felhasználása igen széles körű! Virágzás előtt a levele kétszer annyi C-vitamint tartalmaz, mint a citrom!
A gyökere magas inulintartalma miatt természetes édesítőszer, szabályozza a szénhidrát- és a cukoranyagcserét, valamint nem emeli meg hirtelen a vércukorszintet.
Számos jótékony hatással bír, például serkenti az emésztést, az epetermelést, könnyíti a májműködést, csökkenti a koleszterinszintet és remek vizelethajtó. Hatékony puffadásra és gyomorrontásnál is.
- Görögszénamag
A cukorbetegség és az inzulinrezisztencia elleni gyógynövények Szent Gráljaként is emlegetik, hiszen fő hatása, hogy késlelteti a cukor felszívódását, így csökkenti a vércukorszintet és az inzulinnal szembeni rezisztenciát. Mindemellett trigonellin, kumarin és 4-hidroxi-izoleucin nevű aminosav tartalmának köszönhetően a diabétesz okozta szövődmények ellen is hatásosnak bizonyult. Külön jó oldala, hogy íze/illata kifejezetten kellemes!
- Erdei szederlevél
Bár az erdei szederlevél leginkább a reumás fájdalmak és a köszvény hatékony gyógynövényeként ismert (húgysavcsökkentő), ám a diabétesz ellen is felveszi a harcot, mivel csökkenti a vércukorszintet.
A cukorbetegséget megelőző állapotok ellen is hatásos, így inzulinrezisztenciában, prediabéteszben szenvedőknek kifejezetten ajánlják. Kismamák is fogyaszthatják, a terhesség alatt fellépő cukorbetegség esetén is bátran iható!
- Csalán
Sok vitamint és ásványi anyagot (vasat) tartalmaz, ezért teája élénkítő, erősítő hatású. Népszerű növény a reumatikus panaszok csökkentésére és vizelethajtóként. Nemcsak a tisztító teák, hanem a vércukorszintet csökkentő teakeverékek állandó komponense.
Forrás:
* Természetgyógyász Magazin XII. évfolyam 6. szám: http://tgy-magazin.hu/hazipatika/gyogygombak?fbclid=IwAR2V-x24fMDaHhy61n-XFQi9vP3DZVRfmvHDQQE-hNfMJARKoyqSSbN6nik
További írások:
Vélemény, hozzászólás?