Csoki gombával???????????

Ez meg miféle hóbort már megint? Ezt a kérdést joggal tehetnénk fel, ha nem a Ganoderma gombáról lenne szó. De miért van a csokiban?

 

 

A gyógynövények királya: a Ganoderma

A ganoderma gomba a csokoládéval szinergikus hatású, így kis mennyiségben jótékony a szervezet számára. Az étcsoki kesernyés íze jól illeszkedik és semlegesíti a gomba kesernyés ízét.

A csokoládé esetében két dologra kell odafigyelni: a mértékre és minőségre.
A minőségről annyit, hogy egy szelet csokoládé minősége a kakaótartalmával együtt növekszik. Minél magasabb egy csokoládé kakaótartalma, annál kevesebb benne a ballasztanyag. A csokoládé legértékesebb és legegészségesebb összetevője a kakaó. A kakaóban rengeteg antioxidáns van, emellett magas a kálium és magnézium tartalma.

Csokoládés termék és csokoládés termék között is óriási a különbség.

Elég csak megnézni a csomagoláson az összetevőket.

Ezek a termékek azonban nem csak, hogy nem egészségtelenek, de kis mennyiségben fogyasztva kifejezetten jó az élettani hatásuk.

Ismerd meg a BIO CSOKOLÁDÉS TERMÉKÜNKET !

Egészséges összetevők:

  • Bio étcsokoládé: Mint azt idáig a tudósok kiderítették, a csokoládé jó a szívnek, a vérkeringésnek és az agyunknak is.
  • Ganoderma gomba: “A kínai népi gyógyászatban már vagy 4000 éve ismerik” “Kínában ling zhi vagy shih a neve, ami annyit jelent, hogy a halhatatlanság növénye, illetve mágikus növény.” (Jan Lellei: A gombák gyógyító ereje.)
  • Riszszirup:Növényi alapú édesítőszer? Rizsből szirup? A rizs igen népszerű köret, de tudtad, hogy édesítőszer is készülhet belőle? Ráadásul egészséges!
    A rizsszirup természetes, teljes kiőrléssel előállított növényi édesítőszer. Előállításának alapja, hogy lebontják a rizsben található rostokat és a kívánt állag eléréséig főzik. Az így kapott szirup fele összetett szénhidrát, 45%-a maltóz és mindösszesen 3%-a glükóz. A finomított fehér cukorral szemben a maltóz 1-1,5 órán át emésztődik a szervezetben, az összetett szénhidrátok pedig 3-4 órán keresztül látnak el energiával.  Ásványi anyagokat tartalmaz, mint például cink, magnézium, kálium, foszfor, mangán, valamint B-vitamin is található benne.
  • Kókuszcukor: A kókuszcukor ellenben a hagyományos szacharózzal természetes, feldolgozatlan, szűretlen, nem tartalmaz hozzáadott adalékanyagokat és fehérítetlen. További kedvező hatása, hogy semleges a pH-értéke, így se nem savasít, se nem lúgosít. A glikémiás indexe is sokkal kedvezőbb, mint a hagyományos cukoré, így a vércukorszintben sem hoz kiugrást, mint a cukor. A GI indexe 35, míg a mézé 55, a cukoré pedig 68.
  • Kókuszolaj: A kókuszolaj a trópusokon őshonos kókuszpálma magjának szárított beléből kisajtolt növényi olaj.
    “A kókuszzsír összetétele különleges a zsiradékok között. A többi növényi eredetű zsiradékkal szemben több mint 90%-ban tartalmaz telített zsírsavakat, ezen belül pedig nagy arányban tartalmaz közepes szénláncú zsírsavakból álló triglicerideket (olyan zsírsavakat amelyek 6-12 szénatom összekapcsolásával keletkeznek). Ez utóbbi azért fontos, mert a közepes szénláncú zsiradékok könnyebben felszívódnak a szervezetben és gyorsabban is “keletkezik” energia belőlük” – mondja a szakértő.
  • Tápióka keményítő: A hagyományos liszt termékekkel ellentétben a  Tápióka gluténmentes, diómentes és szójamentes. Nem okoz problémát a  gluténérzékenység vagy dióallergiás emberek számára.

MEGNÉZEM A TERMÉKET

Vélemény, hozzászólás?

Az email címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöljük.